Lakásfelújítási támogatás - 2021 Bár a Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó visszatérítendő Uniós támogatás lezárult, továbbra is sok lakás és családi ház szorul felújításra és korszerűsítésre. Számos magyar család...
VarioKomp padlófűtés utólagos beépítése
Építésbiológiai védjegy a Variotherm száraz rendszerei részére
IBR védjegy a Variotherm fűtő- és hűtőmodulok részére: ajánlott termékek építésbiológiai bevizsgálással Legyen szó új építésről vagy felújításról: a környezetkímélő és az egészségre ártalmatlan építőanyagok minden építtető számára fontosak. Ezt felismerve, a...
Rugalmas és alaktartó – VarioProFil Laser falfűtés cső
A VarioProFil 11,6×1,5 Laser cső. Falfűtés, falhűtés és padlófűtés rendszereinkben alkalmazott másik fontos csőtípus a VarioProFil 11,6×1,5 Laser cső.
VarioKomp padlófűtés szerelése meglévő, régi építésű vagy műemléki védelem alatt álló épületekben
A padlófűtés meleggé varázsolja helyiségeinket és kitűnő hőérzetével kellemessé teszi az otthon töltött időt. Bár sokan örülnének ennek, sajnos nem mindenki számára adatott meg, hogy a padlófűtés előnyeit élvezhesse. Mi lenne, ha azt mondanánk, létezik olyan megoldás amely az utólagos beépítést os lehetővé teszi? A megfelelő rendszerrel mindez megvalósítható, legyen az akár régi vagy müemlékvédelem alatt álló épület.
A padlófűtésekről, röviden
A melegvíz üzemű padlófűtések a felületfűtések közé tartoznak. Mit is jelent ez? Az egyenletesen, nagy felületen fektetett fűtőcsövekben 26-38°C hőmérsékletű melegvizet keringtetünk. A padlófűtés – kihasználva nagy felületét – az előállított meleget sugárzó hőenergia formájában a helyiség felé leadja. A sugárzó hő a Nap sugárzásához hasonló elven működik: nem a levegőt melegíti fel, hanem a hőt infravörös hullámok segítségével viszi át. Amikor az infravörös hullámok szilárd testekkel, tárgyakkal ütköznek, átalakulnak és a a felvett energiát, mit sugárzó hőt leadják a helyiségben. Az emberi testet így tulajdonképpen belülről melegítjük, amit különösen kellemesnek érzünk.
Miért szereltessünk utólag padlófűtést?
Fűtési költséget takarítunk meg
Mivel a VarioKomp rendszer fűtőcsövei a padlósíkhoz közel helyezkednek el, villámgyorsan melegítik fel a felületet és ezzel együtt a helyiséget is.
E fűtések rendkívül egyszerűen szabályozhatók. Mivel a helyiséget teljes alapterületén fűtik, jóval alacsonyabb előremenő fűtővíz-hőmérsékletre van szükség (26-38°C), mint egy hagyományos központi fűtés esetén, ahol ez akár 60°C is lehet. Ezen elven az energiaköltség-megtakarítás elérheti a 25%-ot is. Amennyiben a padlófűtést hőszivattyúval, vagy szolár energiaforrással kombináljuk, a költségmegtakarítás akár ennél nagyobb mértékű is lehet.
Kellemes hőérzetű sugárzó meleg
A padlófűtések által létrehozott sugárzó hő egy szempillantás alatt meleggé változtatja a hideg felületeket. Ezt a sugárzó meleget az emberi test ugyanolyan kellemesnek érzi, mint a Nap melegét, mely nem hasonlítható össze a hagyományos fűtőtestek által előállított konvektív hővel.
Milyen rendszert válasszak?
Az esztrich padlófűtések az esetek jelentős részében nem alkalmasak utólagos beépítésre, mivel a lefektetett fűtőcsövek 7-10 cm vastagságú folyékony esztrich rétegbe kerülnek, mely részére nehézkes elegendő helyet biztosítani.
Az utólag történő padlófűtés szerelésre a száraz fektetésű padlófűtés alkalmas, melynek alapját – a mi esetünkben – az építésbiológiai bevizsgálással rendelkező, mindössze 18 mm vastagságú gipszrost rendszerlemezek adják, melyeket már meglévő esztrichfelületre fektetünk. A fűtőcső – esetünkben a VarioProFil 11,6×1,5 Laser cső) a rendszerlemez pogácsái között kerül elhelyezésre. A fennmaradó – csőfal és pogácsák közötti réseket – a Kompakt kitöltőmassza felvitelével szüntetjük meg. Itt a massza teljes mértékben körülöleli a fűtőcsöveket.
Mire ügyeljünk a VarioKomp száraz rendszerű padlófűtés utólagos beépítése során?
Hordozó felület
A VarioKomp rendszer utólagos beépítése a legtöbb megrendelői megkeresés esetében lehetséges. A hordozó felület legyen száraz sík és terhelhető.
Szerkezeti vastagság
A padlófűtések utólagos beépítése esetén a szerkezeti vastagság nagy jelentőséggel bír. Ha túl magas lenne, nem lehet pl. az ajtót kinyitni.
A VarioKomp rendszer teljes vastagsága mindössze 20 mm, így kitűnően alkalmazható a felújítások során.
Súly
Régi épületekben vagy gerendafödémek esetén válik fontossá a beépítendő rendszer súlya. Fontos, hogy a padlófűtés beépítése előtt kérjük egy gyakorlott szakember – pl. statikus – véleményét. A száraz rendszerű VarioKomp padlófűtés négyzetméterenként 24,5 kg súlyú.
Hőszigetelés
A padlófűtés energiatakarékos fűtésforma, mivel alacsony előremenő fűtővíz-hőmérséklet mellett (mindössze 26-38°C) üzemel. Annak érdekében, hogy ne kelljen feleslegesen sok energiát a felfűtés során elhasználni, fontos, hogy a padlót jól szigeteljük fűtetlen helyiségek vagy akár a talaj felé. Ennek hiányában sok energiát veszíthetünk.
Mit tehetünk, ha csak egy-egy helyiségben szeretnénk padlófűtést?
Mit tegyünk, ha pl. családi házunk radiátoros fűtéssel van ellátva, de a fürdő felújítása során padlófűtést szeretnénk beépíttetni? Nem probléma! A VarioKomp rendszer minden további nélkül, nyugodtan szerelhető akár egy-egy helyiségen is.
A Variotherm szivattyús mikroállomás jelenti a hídat a két rendszer között
A szivattyús mikroállomás egy olyan osztó-gyűjtő blokk (1-2 fűtési körhöz), mely összeköti a alacsony- és a magashőmérsékletű fűtőrendszereket (pl. a radiátorosat). Ennek okosan tervezett befecskendező kapcsolása állandó hőmérsékleten tartja az alacsonyhőmérsékletű fűtőrendszer előremenő fűtővíz-hőmérsékletét, míg egy helyiségtermosztáttal a helyiséghőmérsékletet tartjuk beállított értéken.
Száraztechnológia – egyszerű szerelhetőség
A mindössze 18 mm vastagságú pogácsás, mart felülettel rendelkező gipszrost rendszerlemezeket sík, terhelhető felületre fektetjük. Ezek rögzítik a VarioProFil 11,6×1,5 többrétegű alumíniumbetétes csövet. A kialakítás előnye, hogy – a helyszín adta lehetőségekhez alkalmazkodva – a cső nyomvonalát saját magunk határozzuk meg illetve garantálja a mindenhol egységes csőtengelytávolságot és így, az egyenletes felületi hőmérséklet eloszlást is.
Végül a felületen egyenletese elterítjük a Kompakt kitöltőmasszát. A burkolása rövid kiszáradást időt követően (legalább 24 óra) kezdődhet meg.
A fűtőfelületek részére ajánlott padlóburkolatok
Bármilyen nekünk tetsző anyagot választhatunk, legyen az kő, laminált padló, többrétegű parketta, kerámiaburkolatok, linóleum, vinyl vagy padlószőnyeg. Fontos, hogy a választott burkolat – gyártói nyilatkozat alapján – legyen alkalmas fűtőfelületen való elhelyezésre.
Minél vastagabb egy bizonyos padlóburkolat, annál lassúbb a hőátvitel. A járólap és a terméskő például jó hővezető képességgel rendelkezik, így a felület és a helyiség gyors felfűtését nem gátolják.
Hűtés a padlófelületen
A vízüzemű padlófűtő felületekkel nyáron hűteni is lehet, ez azonban minden esetben csak kiegészítő hűtésként vehető figyelembe. Hűvős víz fűtőcsövekben való keringtetésével az ember test felesleges és a környezetnek átadott hőjét a hűvös felületeken át elszállítjuk a helyiségből. Ennek érdekében szükségünk van pl. hőszivattyúra, talajkollektorra/talajszondára vagy forrás-/nyelőkútra.
A legfontosabb kérdések – összefoglalva
Miért szereltessünk utólag padlófűtést?
Élvezhetjük a sugárzó fűtés által kínált jó hőérzetet és egész évben meleg padlófelületen járhatunk. Ezen felül, pénzt takarítunk meg: a padlófűtés alacsony előremenő fűtővíz-hőmérséklettel üzemel, így egy hagyományos fűtéshez képest akár 25% energiaköltség takarítható meg.
Mire ügyeljünk az utólagos beépítése során?
- A hordozófelület legyen száraz, sík és terhelhető
- A rendszer szerkezeti vastagsága
- A rendszer alacsony fajlagos súlya
- A padlószerkezet hőszigetelése: ne veszítsünk energiát a hideg felületek felé
Lehetséges-e csak egy-egy helyiséget utólag padlófűtéssel ellátni?
Ha hagyományos, magas hőmérsékletű fűtéssel ellátott épületben szeretnénk a pl. fürdőszoba felújítása során padlófűtést beépíttetni, úgy szárazfektetésű rendszer választása különösen javasolt. Ebben az esetben egy speciális osztó-gyűjtővel kapcsoljuk az 1-2 fűtőkört az épület meglévő fűtési hálózatára.
Mely burkolóanyagokat választhatjuk a fűtőfelületünkre?
- Kőburkolatok
- Laminált padlók vagy többrétegű parketták
- Kerámia burkolatok
- Linóleum, vinyl
- Padlószőnyeg
Fontos, hogy a padlóburkoló anyag gyártója nyilatkozzon arról, hogy a megvásárolni kívánt burkolóanyag padlófűtő felületeken problémamentesen elhelyezhető és üzemeltethető.
Lakásfelújítási támogatás – 2021 – a Smarthaus szemszögéből
Lakásfelújítási támogatás - 2021 Bár a Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó visszatérítendő Uniós támogatás lezárult, továbbra is sok lakás és családi ház szorul felújításra és korszerűsítésre. Számos magyar család...
Építésbiológiai védjegy a Variotherm száraz rendszerei részére
IBR védjegy a Variotherm fűtő- és hűtőmodulok részére: ajánlott termékek építésbiológiai bevizsgálással Legyen szó új építésről vagy felújításról: a környezetkímélő és az egészségre ártalmatlan építőanyagok minden építtető számára fontosak. Ezt felismerve, a...
A Pécsi Bazilika – kiemelt épületautomatizálási referenciánk
Esettanulmány - a Pécsi Bazilika épületautomatizálása 2019. nyarán az a megtiszteltetés ért bennünket, hogy a Pécsi Egyházmegye megbízásából lehetőségünk nyílt a Pécsi Bazilika épületfelügyeleti, épületgépészeti rendszerei épületautomatizálási terveinek...